Nazaj na vse
ABSRC-konferenca-2025
Uncategorized

24. ABSRC konferenca

09. 04. 2025

V torek, 8. aprila, je na GEA College – Fakulteti za podjetništvo potekala že 24. mednarodna konferenca ABSRC (Advances in Business-Related Scientific Research Conference).

Dogodek predstavlja pomembno srečanje akademikov in strokovnjakov s področja poslovnih ter z njimi povezanih znanosti.

Konferenca ABSRC ni zgolj priložnost za predstavitev znanstvenih raziskav, temveč tudi forum za izmenjavo najboljših praks in iskanje rešitev, pomembnih za sodobno poslovanje – na ravni posameznikov, organizacij, mrež, pa vse do lokalnega, nacionalnega in mednarodnega okolja.

Predsednica konference, dr. Ajda Fošner, redna profesorica in raziskovalka na GEA College, je ob zaključku dogodka povedala:
»Uspešno smo izpeljali konferenco, ki se je udeležilo kar 11 predstavnikov različnih držav. Uvodoma smo predstavili najnovejše knjige sodelujočih, sledila pa je zanimiva okrogla miza. Naslednja konferenca bo potekala aprila 2025, posebnost prihodnjega dogodka pa bo izdaja monografije z izbranimi prispevki. Vse vabim k sodelovanju in oddaji prispevkov.«

Med predstavljenimi prispevki so bili:

  • Andrej Pompe: The innovative way of cooperation between a large company and start-ups extends their survival period – the example of štartaj slovenija
  • Dario Berginc: Project FIICA: friendly informal immersive cloud alternative
  • Laura Fink in Lidija Breznik: A case study of digital transformation challenges in the financial industry
  • Mitja Jeraj: Green tech entrepreneurship challenge hub
  • Vladimir Bukvič in Ema Peternel: Investment strategies of some of the most successful investors in the world’s stock markets and a comparison of their profitability with slovenian funds
  • Brane Bertoncelj: How does social engineering exploit employee weaknesses?
  • Marko Potokar: The dexi model for consistency assessment of digital forensic investigation
  • Tomaž Poznič in Andreja Klančar: Enhancing project management education through the implementation of the project approach and simulations
  • Paolo Roffia: Exploring business longevity in italian smes: early findings

Na konferenci ABSRC smo se prav tako zazrli v prihodnost učbenikov in izobraževanja v dobi AI in digitalizacije, in sicer z okroglo mizo, katero je moderirala doc. dr. Valentina Jošt Lešer. Pri vodenju ji je pomagala tudi virtualna sodelavka, AI Mia.

Gostili smo tri izjemne strokovnjake, ki so vsak na svoj način osvetlili pomembne vidike sodobnega znanja.

Dr. Michele Leonardi nas je popeljal skozi nevidne sile organizacijske kulture. Izpostavil je, da je razumevanje kulture podjetja ključno za dolgoročni uspeh, saj močna kultura spodbuja pripadnost, ustvarjalnost in prepoznavanje skupnih vrednot. Voditelji imajo ključno vlogo pri oblikovanju kulture, ki naj temelji na odprti komunikaciji in zavedanju vpliva govoric znotraj organizacije.

Andrej Dobrovoljc je s svojo knjigo ‘Introduction to Python’ dokazal, da programiranje ni samo za izkušene, ampak tudi za začetnike. Izpostavil je pomen razumevanja osnovnih konceptov kljub napredku umetne inteligence. AI je sicer koristen pomočnik, a brez osnovnega razumevanja programiranja postanemo le kopirni stroj, brez kritičnega mišljenja in širšega pogleda.

Profesor Vladimir Bukvič je razkril logiko poslovne analize in poudaril pomen poenostavitve kompleksnega znanja. Znanje mora biti dostopno in uporabno, še posebej v času hitrih sprememb na trgu in naraščajočega pomena podatkovno podprtega odločanja.

Skupno sporočilo vseh treh govorcev je bilo jasno: prihodnost izobraževanja ni več v pasivnem prebiranju strani učbenikov, temveč v aktivni uporabi znanja, prilagajanju novim orodjem ter razvoju kritičnega mišljenja. Pri tem pa ključno vlogo še naprej ohranja človek – učitelj kot mentor, raziskovalec, in predvsem kot vodnik skozi množico informacij, ki jih ponuja sodobni digitalni svet.

Zahvaljujemo se vsem sodelujočim za odlično znanstveno in strokovno izmenjavo znanja ter idej.

Povej prijatelju: